pozadí
Jazz Tibet Club
Restaurace
Music Menu Vine
DĚKUJEME
Soundcraft by Harman
VÝHRADNÍ DISTRIBUTOR PRO ČR AUDIOMASTER CZ
Audiomaster
Najdete nás na Facebooku
|
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
 
17. 4.
THE BAD PLUS (USA)
Věčně rebelující trio, oprávněně řazené k nejlepším jazzovým kapelám na světě
3. 12. — sobota — 20:00 — VYPRODÁNO300/350 Kč
4. 12. — neděle — 20:00 — VYPRODÁNO300/350 Kč

PRIESSNITZ: Beztíže

Srdeční záležitost. Mimořádně ceněná kapela, která je stále tak jedinečná jako vzácná. Priessnitz si stále udržují svůj jedinečný výraz, pro který jsou typické výborné melodie, snivé a poetické texty a zvláštní, lehce teskná nálada.

Deset let po vydání poslední řadovky Stereo přichází z malebných Jeseníků další dávka syrové uhrančivosti. Pod názvem Beztíže vzniklo zřejmě definitivně poslední studiové album kultovních Priessnitz. Jedenáct nových písní v produkci Dušana Neuwertha, které kapela dle svých slov skládala „svobodně, beztížně“, vyšlo začátkem října.

„Za sebe cítím, že se vracíme v kruhu na místo činu. Tam, kde jsme před lety s Priessnitz začali, tedy do Jeseníků. Mezitím jsme se rozutekli do světa a je pro nás velmi těžké se scházet ke zkouškám, k tvorbě nových věcí. Je možné, že, až se sem jako dobří holuby jednou vrátíme, možná něco nového vznikne, ale v současné situaci to nevidím,“ vysvětluje zpěvák Jaromír Švejdík, proč Priessnitz prezentují album Beztíže jako své definitivně poslední.

„Myslím, že co jsme chtěli říct, jsme řekli, nerad bych, abychom se nějak zacyklili. Momentálně si neumím představit, že třeba za 10 let nahrajeme další album, může se stát, že někteří z nás už budou někde v jiné dimenzi. Ale jak známo, nikdy neříkej nikdy,“ dodává druhý zakládající člen kapely, kytarista Petr Kružík.

Priessnitz zároveň přiznávají, že by novinka zřejmě nikdy nevznikla, nebýt filmu Alois Nebel a následného – k překvapení samotné kapely – velmi úspěšného turné a vřelé zpětné vazby od fanoušků včetně častých dotazů na nový materiál. Ten dali Priessnitz dohromady během posledních čtyř let a následně jej nahráli letos v květnu ve studiu SONO pod dohledem renomovaného producenta Dušana Neuwertha. Poslední fází pak bylo nahrání vokálů, které – opět s Neuwerthem – natočili Švejdík a spol. během začátku léta ve svém domácím studiu.

„Myslím, že album Beztíže je o určité cestě v kruhu, o pouti kapely, která spolu vydržela hodně dlouho, je trochu otlučená, ale taky poučená, dospělá. Došli jsme k cíli a cítíme, že už nejsme tolik svázaní ambicemi a očekáváním, můžeme k tvorbě přistupovat svobodně, beztížně,“ komentuje charakter nového alba zpěvák Jaromír Švejdík a Petr Kružík doplňuje: „Řekl bych, že Beztíže je asi nejvíc z našich alb nějak ovlivněno blues nebo americkou lidovou hudbou, samozřejmě v našem trochu podivném podání.“

Odkazy: www.priessnitz.com

Předprodej také v Informačním centru Olomouc a prostřednictvím SMS TICKET a GOOUT

6. 12. — úterý — 20:00220/300 Kč

ZRNÍ + LOTEN NAMLING (Tibet)

Kladenští Zrní spolu hrají ve stejném složení už patnáct let a na kontě mají čtyři alba. Inspirovat se nechávají přírodou a jejími principy, krajinou, lidovou hudbou, a zároveň elektronickou dobou. Svůj žánr sami definují jako „něžný artbrut, kladenskej uhelnej zen“. Jejich projev na pódiu je stejný jako jejich hudba: osobitý, hypnotický, hutný, energický, uvěřitelný. Jejich jedinečnost dokazuje mimo jiné i fakt, že byli v roce 2014 vybráni jako jediný český headliner pro pražský showcasový festival Nouvelle Prague. Zaujali také Zlatu Holušovou, ředitelku Colours of Ostrava, díky které vzniklo unikátní propojení Zrní & Janáčkovy filharmonie Ostrava, které si odbylo premiéru na hlavní scéně Colours, hned po Björk. Letos tento počin zopakovali dvakrát. Jednak na hlavní scéně slovenské Pohody a také na festivalu Na jednom břehu v Hradci Králové. Jejich poslední deska Následuj kojota byla nominována na cenu kritiky Apollo, a také na Cenu Anděl 2014 hned ve třech kategoriích: kapela roku, alternativní deska roku a klip roku (videoklip Loďky). Zrní jsou taktéž držitelé sošky Anděla za rok 2012 jako Objev roku za předposlední desku Soundtrack ke konci světa, jež byla nominována na téměř všechny hudební ceny v ČR.

Své patnáctiny slaví Zrní po celý rok, a to dost netradičně. Před každým koncertem probíhá na náměstích busking, kterým vzdávají hold pouličním muzikantům, z nichž také vzešli.

Protože je kapela patronem školy v Malém Tibetu a opakovaně letos vyjádřila podporu Tibeťanům hudební účastí na protestech před čínskou ambasádou nebo při demonstraci při příjezdu čínského prezidenta do České republiky, stala se i první kapelou projektu Hrajem tibetsky. Organizátory tohoto prvního projektu na podporu systematického rozvíjení česko–tibetských vztahů jsou Brontosauři v Himálajích. Každý rok by rádi pozvali jednoho tibetského umělce, aby představil svou tvorbu na koncertech českých kapel, a tím se posílilo vzájemné povědomí o životě Čechů a Tibeťanů. První ročník startuje právě s kapelou Zrní, která tak své narozeniny završí předvánočním česko-tibetským turné, na kterém se k ní připojí přední tibetský hudebník Loten Namling.

Loten Namling je charizmatická a nepřehlédnutelná osobnost, zpěvák tradiční tibetské hudby, který jí kreativně přetváří do moderní podoby. Jeho Svatost, 14. dalajláma mu dal přezdívku „a singer with a voice“. Loten Namling žije ve Švýcarsku, které považuje za lepší základnu k upozorňování na tibetskou otázku, než indický exil. Švýcarské veřejnosti se zapsal do povědomí, když se vydal pěšky z Bernu do Ženevy a za sebou táhl vlastnoručně vyrobenou rakev znázorňující umírající tibetskou kulturu. Tím inspiroval režiséra Dodo Hunzikera k natočení skvělého dokumentárního filmu Tibetský bojovník (Tibetan Warrior, 2015). V posledních letech proniká jeho hudba i do Tibetu a těší se tam velké popularitě. Tuto skutečnost považuje Loten za „největších zadostiučinění svého života“.

Odkazy: www.zrni.cz   www.porok-karpo.com   projekt Hrajem tibetsky

Předprodej také v Informačním centru Olomouc a prostřednictvím SMS TICKET a GOOUT

8. 12. — čtvrtek — 20:00 — VYPRODÁNO350/400 Kč

TATA BOJS elektroakusticky

Jedinečný akustický koncert kultovní kapely z pražské Hanspaulky, která patří na špičku tuzemské scény.

Tata Bojs vznikli v roce 1988 jako koncept školní kapely, do povědomí Pražanů se dostali albem Ukončete nás! (1997) a rok 2000 přinesl celorepublikové úspěchy díky desce Futuretro, která se nechala inspirovat elektronickou hudbou a objevují se na ní prvky drum'n'bassu. Pro Tata Bojs jsou typické jejich neotřelé texty, slovní hříčky a výborná hudba.

Odkazy: www.tatabojs.cz

Předprodej také v Informačním centru Olomouc a prostřednictvím SMS TICKET a GOOUT

Pošlete SMS s textem TICKET TATABOJS na číslo 9020050.
Do dvou minut přijde zpět váš SMS TICKET. Cena SMS je 50 Kč, na místě doplatíte 320 Kč.

11. 12. — neděle — 18:0080 Kč

KONCERT ŽÁKŮ A LEKTORŮ HUDEBNÍHO INSTITUTU

Již tradiční koncert žáků a lektorů Hudebního institutu ve spolupráci s Kytarovými lekcemi Dailywood.

Pořádá Hudební Institut. Odkazy: www.hudebniinstitut.cz

12. 12. — neděle — 20:00zdarma

BIG BAND ŽEROTÍN — JAZZOVÉ KOLEDY

Jazzové koledy v podání Big bandu Žerotín pod vedením Martina Zajíčka společně se zpěváky Hudebního institutu s leaderem Adamem B. Sychrowem.

Odkazy: www.zus-zerotin.cz

19. 12. — pondělí — 19:00120 Kč

REGGAE V TIBETU: ŠVIHADLO

Koncert legendární české reggae kapely Švihadlo a olomouckého DJ Svobey.

Pořádá Lukáš Mareček. Odkazy: www.svihadlo.cz

20. 12. — úterý — 20:00100 Kč

BLUES ANGELS

Kapela Blues Angels, dlouholetá místní stálice, působí na olomoucké hudební scéně už 15 let. Tvoří ji zkušení muzikanti a v jejím repertoáru převládají řízné, dynamické šlágry, ovlivněné především texaskou bluesovou školou, ve vlastním hudebním aranžmá. Poznávacím znakem Blues Angels jsou syrový zpěv a vrozené šoumenství Zdeňka „Čika“ Šindláře, sytá, expresívně pojatá hra kytaristy Mirka Zbončáka a přesná, dynamická rytmika v podání baskytaristy Radka Lindnera a bubeníka Vlastimila Oulehly. Sestavu kapely doplňuje nadějný talentovaný klávesista Lukáš Pecháček.

22. 12. — čtvrtek — 20:0080 Kč

BIG BAND IK

Big Band IK (dříve Big Band ZUŠ Iši Krejčího) vystoupí v samostatném programu Swingin' Jazz Relaxation s pohodovým repertoárem (Sammy Nestico, Benny Carter a další).